Háček je jednou z klíčových částí výbavy při lovu na plavanou. V tomto článku si povíme, podle čeho vybrat vhodné háčky na plavanou, jak se háčky dělí a na co si dát při nákupu háčků pozor.
V současné chvíli je na trhu nepřeberné množství rybářských háčků a zorientovat se v nabídce může být složité. V praxi vám však bude stačit pouze pár typů háčků v několika velikostech. Jde jen o to, najít si vhodnou značku a typy háčků, které budou vyhovovat právě vám.
Rozdělení háčků
V této části projdeme základní kritéria, podle kterých dělíme rybářské háčky na plavanou.
Lopatka nebo očko
První základní rozdělení háčků je na háčky s lopatkou a očkem. Pro plavanou je typičtější použití háčků s lopatkou, ale je to spíše otázka osobních preferencí. Zvláště pokud chytáte plavanou pouze rekreačně, nemusíte se nutně háčkům s očkem vyhýbat. Velmi dobrá nabídka kvalitních háčků je v obou variantách.
Tvar háčku
Tvar háčku se dá charakterizovat třemi základními prvky: délka raménka, šířka obloučku a tvar obloučku.
Podle délky raménka se háčky dělí na háčky s dlouhým raménkem a kratším raménkem. Háčky s delším raménkem se snadněji mohou vytahovat z rybí tlamky a jsou určené spíše na lov bílé ryby. Háčky s kratším raménkem se dají použít například pro lov kaprů. Háčky s dlouhým raménkem mívají užší oblouček a naopak.
Podle tvaru obloučku rozlišujeme háčky na tři základní typy:
- s kulatým obloučkem
- s obloučkem s prudce zahnutým koncem směrem ke špičce
- s obloučkem v polovině lomeným
Tloušťka a tvar drátu
Háčky mohou mít různou tloušťku drátu a pro různé situace můžeme volit odlišnou tloušťku háčku. Háčky ze slabšího drátu jsou lehčí, lépe se mohou zachytit, ale zároveň jsou citlivější na vyříznutí nebo ohnutí. Naproti tomu silnější drát háčku dává větší pevnost a tím i jistotu při zdolávání.
Protihrot nebo bez protihrotu
Volba typu háčku podle protihrotu je opět spíše otázka zvyku. Dříve byly háčky bez protihrotu považovány za šetrnější k rybám. Ukazuje se však, že to není tak jednoznačné. Vždy záleží na konkrétním typu a tvaru háčku. Měli bychom však používat háčky, které jednak dobře sedí a zároveň jdou snadno vytáhnout bez poškození ryby.
Otázkou kompromisu mohou být háčky s takzvaným mikroprotihrotem, který zamezí vyříznutí ryby a zároveň nebrání tolik vytažení.
Povrchová úprava
Podle povrchové úpravy se dají rozlišit háčky barevně a také se typ povrchové úpravy projeví v jejich životnosti a odolnosti. Povrchová úprava může mít rozličné barvy, nejčastěji se setkáváme s metalickou, stříbrnou, bronzovou, zlatou, modrou, černou nebo červenou.
Velikosti háčků
I když existuje společná stupnice velikosti háčků, každý výrobce k označování háčků přistupuje trochu odlišně. Velikosti háčků se číslují řadou 1,2,4,6,8…22. Na plavanou se nejčastěji používají háčky 8-22. Ale je to opravdu velmi individuální.
Tipy pro nákup
Ceny kvalitnějších háčků na plavanou se pohybují přibližně v rozmezí 4-10 Kč za kus. Neznamená to, že se nedají sehnat rozumné háčky mimo toto rozpětí, ale při nižších cenách je dobré být obezřetní.
Obecně nejlepší postup při výběru háčků na plavanou je držet se značek, které se specializují buď přímo na vybavení pro lov na plavanou nebo značek, které mají velkou tradici ve výrobě háčků. Nové háčky zkoušejte vždy po menším množství (jedno nebo maximálně pár balení). S nákupem většího množství počkejte teprve až když se vám háčky osvědčí.
Při dalších výběrech už můžete vsázet na osvědčené značky a tipy háčků. Při nákupu můžete vždy opticky zkontrolovat, zda jsou v pořádku detaily háčků jako lopatka, očko, hroty a protihroty a zda háčky nemají viditelnou vadu nebo poškození.
Skladování háčků
Jsou tři základní možnosti, jak rozumně skladovat háčky. První variantou jsou přímo sáčky, ve kterých jste si háčky pořídili. Většina háčků má obaly připravené na opakované uzavírání. Háčky jsou v sáčku v bezpečí, pouze je potřeba skladovat sáčky v suchém místě.
Druhou variantou jsou různé krabičky a zásobníky na háčky. Jejich použití je spíše otázkou zvyku, někomu krabičky vyhovují, někomu ne.
Poslední variantou, jak přepravovat háčky k vodě jsou hotové forpasy (návazce) v obalu na návazce (forpasovníku). Forpasovníky se dělají v různých délkách a nejčastěji jsou plastové případně pěnové. Někdo s oblibou používá i dřevěné forpasovníky.
Závěr
Výběr správného háčku závisí na mnoha parametrech. Základem však je mít na výběr z ostrých a spolehlivých háčků. Velikost a tvar háčku přizpůsobujeme velikosti nástrahy a také očekávané cílové rybě.